Infrazářič – Co to je a jak funguje?

V tomto článku vám představíme co infrazářič vlastně je a jak funguje. Pokud jste se pro vytápění pomocí infrazářiče už rozhodli, článek vám pomůže i s jeho výběrem. Představíme jednotlivé výhody a nevýhody všech typů infrazářičů a provedeme i jejich srovnání, aby byl pro vás výběr co nejjednodušší.

Obsah článku:

Co je to infrazářič?
Jak funguje infrazářič?
Druhy infrazářičů
1. Quartzové infrazářiče
2. Karbonové infrazářiče
3. Halogenové infrazářiče
4. Keramické infrazářiče
5. Kovové infrazářiče (hliníkové)
Srovnání infrazářičů

Co je to infrazářič?

Infrazářič je zdroj tepla, který je určený k ohřevu obytných, výrobních i venkovních prostorů. Slouží k ohřívání osob, objektů, předmětů, ale i potravin. Infrazářiče jsou napájeny elektřinou, ale existují i plynové infrazářiče. Dají se velmi snadno nainstalovat a namířit na oblast, kam chcete teplo směřovat.

Infratopení patří mezi inovativní způsoby vytápění, které s sebou přináší spoustu výhod. Mezi největší výhody patří úspory na provozních nákladech až o 60 % v porovnání s tradičními způsoby vytápění. Infratopení vytváří příjemné hřejivé teplo, které prostupuje povrchem těla, zahřívá jeho vnitřní části a dokáže navodit pocit, že sedíte na vyhřáté letní zahrádce, i přestože venku mrzne až praští.

Infrazářič - Co to je?

Tělo zářiče je vyrobeno z kvalitních plechů, které jsou navíc ošetřené povrchovou úpravou přesněji práškovým lakem. Tato úprava chrání zářiče před tryskající vodou a dalšími nepříznivými podmínkami jako je třeba prach, čímž zajišťuje jejich dlouhou životnost.

Infrazářiče jsou skvělou volbou pro vytápění terasy, venkovní zahrádky, verandy, pracovního prostoru, tovární haly, kostela, obchodního i sportovního centra, koupelny, altánu, pergoly a dalších.

Jak funguje infrazářič?

Topná infratrubice umístěná v zářiči se zahřívá na teplotu stovek stupňů celsia, čímž začne vytvářet infračervené paprsky. Tyto paprsky můžeme připodobnit slunečnímu záření. Infračervené paprsky volně prochází vzduchem a při dopadu na lidské tělo, předměty, podlahu, stěny apod. teprve dochází k jejich přeměně na teplo.

Infrazářiče neohřívají vzduch jako takový. Zahřívají všechny okolní předměty a z těch si tepelnou energii převezme i vzduch. Z toho vyplývá, že lidské tělo vnímá teplo z infratopení i tehdy, když je okolní vzduch chladný.

Prakticky okamžitě po zapnutí infratopení můžete pociťovat sálavé teplo, které je pro tělo velmi příjemné a hlavně i zdravé. Zářič ohřívá povrch a vnitřní části těla, čímž nastartuje ozdravné procesy, uvolní svalové napětí a pomůže i při bolesti kloubů.

Infrazářič - Jak to funguje?

Protože teplo z infratopení vnímáte ihned po zapnutí, není nutné dané prostory předehřívat jako je tomu u jiných zdrojů ohřevu. Co se týče úniků tepla skrze okna, i zde mají infrazářiče navrch. Většina infračerveného záření se při dopadu na prosklené plochy odráží zpět do prostoru, a tak dochází k mnohem menším tepelným ztrátám.

Teplotní rozdíly mezi stropem a podlahou při použití zářiče se pohybují okolo 1 °C. U běžného konvekčního vytápění se teplotní rozdíly pohybují od 3 do 10 °C, takže k dosažení optimální průměrné teploty v místnosti potřebují mnohem více energie než infratopení. Využití infratopení ve všech směrech vede k výrazné úspoře energie na vytápění.

Zobrazit infrazářiče

Druhy infrazářičů

Infrazářiče můžeme rozlišit podle používané technologie. Každý druh infratopení přináší jiné výhody a každý je vhodný pro ohřev jiných typů prostor. Podle technologie rozlišujeme pět základních druhů zářičů.

1. Quartzové infrazářiče

Quartzový infrazářič má zabudovanou quartzovou trubici s wolframovým vláknem, která se přívodem elektrické energie zahřívá na teplotu přibližně 2 200 °C. Dosahují vyzařovacímu maximu okolo 1 mikrometru. Při dosažení této teploty dochází k vyzařování krátkých vln v infračerveném pásmu.

Tento druh zářiče můžeme přirovnat ke klasické žárovce s wolframovým vláknem. Wolfram se postupem času vypařuje a ukládá se na stěnách žárovky. Quartzové infrazářiče jsou však proti tomuto procesu ošetřeny halogenovým cyklem.

Quartzový infrazářič?

Topná trubice obsahuje halogenový plyn, díky kterému při odpaření wolframu dochází k jeho opětovnému složení v podobě halogenidu wolframu. Ten se však neukládá na vnitřní strany trubice, ale zpět na wolframové vlákno. Tímto procesem je několikanásobně prodloužena životnost topné trubice bez úbytku její zářivosti. Životnost quartzové topné trubice se pohybuje do 7 tisíc provozních hodin.

Obal trubice je tvořen čirým křemenovým sklem, které propouští téměř všechno infračervené záření do okolí. Pro tento typ zářiče je charakteristický vysoký průnik záření do hloubky těla. Za trubicí jsou umístěny odrazivá zrcadla, která mají za úkol zajistit efektivní přenos tepelné energie do prostoru před zářičem.

Tvar zrcadla určuje, jak velkou plochu a jakou intenzitou bude prostor před zářičem vystaven. Díky zrcadlům je možné zúžit ozařovanou plochu, ale zvětšit intenzitu produkovaného tepla a naopak zvětšit ozařovanou plochu a snížit intenzitu tepla.

Quartzové infrazářiče jsou zpravidla nastaveny tak, aby měly menší úhel sálání zhruba do 90°, čímž ale dosáhnou sálavého výkonu zhruba na 1 m2 plochy. Z toho důvodu se quartzové zářiče hodí do prostorů, kde je nutné osoby ohřát vyšší intenzitou.

Díky krátkým vlnovým délkám mají quartzové zářiče mnohem větší sálavost než středněvlnné zářiče. Quartzové zářiče mají sálavost zhruba 96 %. Karbonové a halogenové zářiče zhruba 60 % keramické a kovové zářiče ještě mnohem méně.

  • Výhody: Vysoká intenzita tepla, teplo se dostaví po několika sekundách, úzké zaměření plochy sálání.
  • Nevýhody: Vysoká intenzita světelného spektra, menší ohřívaná plocha, nižší životnost topné trubice oproti jiným zářičům.
  • Použití: Tento typ zářičů se hodí například do koupelny, garáže, skladu, haly, kostela, terasy, venkovní zahrádky, výstaviště apod.

Zobrazit quartzové infrazářiče

2. Karbonové infrazářiče

Karbonový infrazářič obsahuje topnou trubici s nanofikovaným vláknem. Vlákno je vyrobeno zpravidla ze dvou materiálů chromu a niklu, které dohromady tvoří materiál zvaný chromel. Toto vlákno je stočeno do spirály a navléknuto na keramické jádro, které je usazeno v žárupevné skleněné trubici.

U novějších typů karbonových zářičů je používané modernější nanofikované karbonové vlákno s vakuovanou skleněnou trubicí. Tato topná trubice zajišťuje mnohem větší účinnost než ostatní typy zářičů. Karbonové infrazářiče mají účinnost okolo 99 %. Nanofikace zároveň zlepšuje i mechanickou odolnost topného vlákna, čímž se prodlužuje jeho životnost na 8 - 10 tisíc provozních hodin.

Teplota, kterou dosahují karbonové infrazářiče, je zhruba 600°C. Při této teplotě dochází k šíření sálavého tepla, ale také světelného spektra. Karbonové infrazářiče dosahují vyzařovacího maxima okolo 2-3 mikrometrů a vyzařují středněvlnné infračervené pásmo.

Součástí tělesa jsou odrazivá zrcadla, jelikož karbonový zářič sálá teplo kruhovitě po celé ploše. Odrazivá zrcadla tedy udávají tepelné energii správný směr a úhel sálání, který je zpravidla větší než u quartzových zářičů. Karbonový zářič má úhel sálání většinou 100-110°. To znamená, že ohřejí větší plochu, ale s nižší intenzitou.

Quartzové a halogenové zářiče mají oproti karbonovým mnohem vyšší svítivost, což ale zvyšuje zátěž očních spojivek. Karbonové zářiče potlačují svítivost topné trubice, takže svítivost i zátěž na oční spojivky je mnohem menší. Kombinace nižší svítivosti a vysoké intenzity sálání umožňuje karbonový zářič umístit do větší blízkosti osob.

  • Výhody: Intenzivní teplo, teplo se dostaví do několika desítek sekund, možnost umístění do vodorovné i svislé pozice, možnost použít jak v interiérech tak i exteriérech, vyšší životnost.
  • Nevýhody: Střední intenzita světelného spektra, teplo se vytratí okamžitě po vypnutí.
  • Použití: Tento typ zářičů se hodí například do koupelny, garáže, haly, kostela, terasy, venkovní zahrádky, pergoly, altánu, stanu, restaurace, WC, bazénu, vířivky apod.

3. Halogenové infrazářiče

Uvnitř halogenového zářiče je umístěna křemíková trubice, která obsahuje chromniklové vlákno stočené do spirály. Topná trubice dosahuje teploty od 600 do 1 000 °C, z čehož vyplývá, že má zhruba 2x nižší teplotní výkon než quartzová trubice s wolframovým vláknem. V porovnání s quartzovými zářiči však dokáže halogenová trubice prohřát až 4x větší plochu. K tomu jí pomáhají i odrazivá zrcadla, která jsou zpravidla větší než u quartzového zářiče.

Díky těmto vlastnostem je možné halogenové infrazářiče umístit do menších vzdáleností od předmětů a osob. Navíc se do objektů instalují snáz než ostatní druhy zářičů. Z toho důvodu patří halogenové zářiče mezi nejčastěji používaný typ zářičů vůbec.

Halogenové infrazářiče mají oproti ostatním typům zářičů pomalejší náběh plného výkonu, a to zhruba 30 až 60 sekund. Jakmile začnou běžet na plný výkon, dostaví se komfortní teplo a méně intenzivní světelné spektrum, které je mnohem méně náročné pro oční spojivky.

  • Výhody: Komfortní teplo, střední podíl ohřevu vzduchu, větší plocha pro sálání tepla, méně intenzivní světelné spektrum.
  • Nevýhody: Plného výkonu dosahují zhruba do 1 minuty, zpravidla se instalují pouze vodorovně, po vypnutí se teplo ihned vytrácí, nejsou příliš vhodné do exteriérů.
  • Použití: Koupelny, obytné prostory, malé terasy, altány, zahrádky a pergoly, garáže, restaurace, bazény, vířivky, stany, ohřev malých lokálních pracovišť.

4. Keramické infrazářiče

Topnou trubici keramických zářičů tvoří odporový element z chromniklové slitiny, která je uložena v keramickém obalu. Ten plní funkci chrániče, který zabraňuje úniku ztrátového světelného spektra a zároveň chrání slitinu před oxidací. Díky tomuto obalu je zářič schopný vyzařovat velkou tepelnou energii s vysokou účinností.

Keramický infrazářič dokáže na topném tělese generovat teplotu od 300 do 900 °C. Této teploty je zářič schopný dosáhnout zhruba do 2 minut. Jakmile keramické topné těleso dosáhne maximální teploty, po vypnutí dokáže sálat teplo dalších 5 minut.

I přestože keramické infrazářiče dosahují podobné teploty jako halogenové zářiče, keramické mají nulové světelné spektrum. Většina keramických zářičů se vyrábí s mírným prohnutím, čímž se zvětší úhel sálání a teplo se v prostoru rovnoměrně rozloží.

Vzhledem k tomu, že keramické infrazářiče produkují nižší intenzitu tepla pod větším úhlem, je vhodné je umisťovat do větších blízkostí osob. Z toho důvodu jsou nejčastěji používané v interiérech, kde mohou zároveň sloužit jako jediný plnohodnotný zdroj tepla.

  • Výhody: Komfortní teplo, střední podíl ohřevu vzduchu, velká plocha sálání tepla, nulové světelné spektrum, teplo sálá dalších 5 minut po vypnutí zářiče, nízká hmotnost.
  • Nevýhody: Větší rozměry, plného výkonu dosahují do 2 minut, vhodné zpravidla do interiérů.
  • Použití: Koupelny, obytné prostory, kryté terasy, altány, zahrádky a pergoly, garáže, restaurace, bazény, vířivky, stany, ohřev malého lokálního pracoviště.

5. Kovové infrazářiče (hliníkové)

Topné těleso v kovovém zářiči je vyrobeno z již několikrát zmíněné chromniklové oceli. Od keramických zářičů se liší obalem, který je v případě kovových zářičů vyroben z masivního hliníkového profilu.

Díky obalu se teplo o hodnotách 200 až 400 °C velmi efektivně a rychle přenese na povrch tělesa. Dalším pozitivem hliníkového obalu je delší životnost. Kovový zářič lépe odolává vibracím a je možné jej umístit jakékoliv polohy, kterou potřebujete.

Kovové a keramické zářiče se od sebe vlastnostmi příliš neliší. Největším rozdílem je zmíněný obal topné trubice, dosahování nižších teplot a delší životnost. Kovové infrazářiče dosahují plného výkonu zhruba do 7 minut. Podobnou dobu však teplo sálá i po vypnutí zářiče - zhruba 5 minut.

  • Výhody: Delší životnost, komfortní teplo, střední podíl ohřevu vzduchu, velká plocha sálání tepla, nulové světelné spektrum, teplo sálá dalších 5 minut po vypnutí zářiče.
  • Nevýhody: Větší hmotnost, větší rozměry, plného výkonu dosahují do 7 minut, vhodné zpravidla do interiérů.
  • Použití: Koupelny, obytné prostory, kryté terasy, altány, zahrádky a pergoly, garáže, restaurace, bazény, vířivky, stany, ohřev malého lokálního pracoviště.

Srovnání infrazářičů

Charakteristika

Quartzové

Karbonové

Halogenové

Keramické

Kovové

Záření

Krátkovlnné

Středněvlnné

Středněvlnné

Dlouhovlnné

Dlouhovlnné

Teplota topného tělesa

2200 - 2700 °C 

600 - 1000 °C 

600 - 1000 °C 

300 - 900 °C 

200 - 400 °C

Intenzita tepla

Velmi vysoká

Vysoká

Vysoká

Střední

Nízká

Doba náběhu na 50 % max. teploty

Do 0,5 sekundy

Do 10 sekund

Do 30 sekund

Do 1 minuty

Do 3 minut

Doba náběhu na max. teplotu

Do 2 sekund

Do 20 sekund

Do 1 minuty

Do 2 minut

Do 7 minut

Plocha sálání

Malá

Střední

Velká

Velká

Velká

Světelné spektrum

Velmi intenzivní

Středně intenzivní

Málo intenzivní

Nulové

Nulové

Podíl ohřevu vzduchu

Nízký

Nízký

Střední

Střední

Střední

Instalace

Horizontální a vertikální

Horizontální a vertikální

Horizontální

Pod libovolným úhlem

Pod libovolným úhlem

Životnost topné trubice v provozních hodinách

Až 7 000

Až 10 000

Až 8 000

Až 8 000 

Až 9 000

Umístění

Spíše exteriéry

Interiéry i exteriéry

Spíše interiéry

Spíše interiéry

Spíše interiéry